نقد و بررسی بازی SoulCalibur VI

توسط پریسا بهرامی در اکتبر 19, 2018
مروری کلی
Item Reviewed

SoulCalibur VI

Author
عنوان

SoulCalibur VI

پلتفرم

Xbox One, PS4, PC

سازنده

Bandai Namco

تاریخ انتشار

19 October 2018

سبک

Fighting

نکات مثبت

گیم پلی روان و سریع
داستان زیبا
موسیقی های بسیار زیبا

نکات منفی

فیزیک نه چندان خوب
گرافیک نه چندان بالا
روایت بد داستان

امتیاز
نمره نویسنده
نمره کاربران
از اینجا نمره بدهید
امتیاز
8.5
گرافیک
8.0
داستان
8.5
گیم پلی
8.5
صدا گزاری
8.5
8.4
امتیاز کل
امتیاز کاربر
شما به این نمره داده اید

داستان در کل بسیار گیراست و برای یک عنوان مبارزه ای، بیشتر از کافی است. دو نوع استوری مُد در Soul Calibur VI داریم. در خط داستانی یا مُد اول، مانند سایر بازی های مبارزه ای، سرگذشت کاراکترها و انگیزه هایشان برای دعوا را می شنوید و طی مبارزات مختلف، باید حریفان را شکست دهید. با اینکه کلیات داستان در این بخش جذاب و ماجراجویانه است، اما روایت آن خسته کننده است. برای فهمیدن داستان باید هر بار به صفحه زل بزنید و دیالوگ شخصیت های مختلف را که به شکل کامیک کار شده است بشنوید. مشکل اینجاست که کاراکترها برای دقایق متمادی با هم حرف می زنند و صفحه ی بازی همان عکسی را نشان می دهد که چند دقیقه پیش داشت نشان می داد و فقط گاهی حالات چهره ی کاراکتر ها در آن عوض می شود. بازی حتی برای نشان دادن مبارزه ها هم به خود زحمت نداده و فقط با افکت های صوتی که پخش می شود می توانید بفهمید چه اتفاقی در حال جریان است و این موضوع حتی می تواند سردرگم کننده باشد.

در مجموع گیم‌پلی بازی گسترده، جذاب و سرشار از هیجان است و در عین حال یادگیری آن برای پلیرهای تازه کار چندان سخت نیست. از جمله مواردی که تجربه بازی را لذت بخش‌تر می‌کنند و باعث فاصله‌گیری آن از خشک و جدی شدن بیش از حد آن می‌شود می توان به قابلیت Ring Out اشاره کرد که در انحصار SoulCalibur است. در برخی از استیج‌ها که دو طرف استیج باز است اگر بتوانید حریف را از لبه استیج به پایین پرتاب کنید برنده آن راند خواهید بود. البته امکان غیرفعال کردن این ویژگی وجود دارد اما حتی در مسابقه‌های رسمی بازی نیز آن را غیرفعال نمی‌کنند. علاوه بر این قابلیت، می‌توان زمین مبارزه را لغزنده کرد، در این حالت هر دو مبارز با سرعت خیلی بالاتری حرکات می‌کنند و اگر حواس‌تان نباشد در یک چشم به هم زدن می‌توانید خود را از استیج به پایین پرتاب کنید!

بخشی از بازی که بسیار زیبا کار شده است بخش آنلاین آن است. بخشی که بدون لگ و مشکلات فنی ساخته شده است. در این بخش می توانید شما درون یک لابی (Lobby) شوید و نبرد دو نفر دیگر را مشاهده کنید و در حین نبرد نیزبا دیگران چت کنید.
بخش آخری که مورد نقد می توان قرار داد بخش صداگذاری بازی بود. متاسفانه این قسمت به نحو احسنت درست نشده است و مشکلاتی ریز و کوچکی در آن وجود دارد. برخی از صدا های بازی واقعا تکراری گذاشته شده و شاید احساس کنید که این صدا را در بازی های دیگر هم شنیده اید. همچنین صداهایی که در بخش داستانی بازی می شنوید ، ضعیف کار گذاشته شده است. اما افکت های صدایی ، و دیگر Sound های حین بازی جذاب و زیباست.همچنین بخش موسیقی بسیار عالی کار شده و در حین بازی موسیقی های جذاب گوناگونی را گوش می دهیم.

برخلاف قسمت های متنوع بخش چند نفره (Multiplayer) بازی ، در بخش تک نفره (Single-Player) ما شاهد بخش های زیادی نبودیم که شاید سبب شود بازی باز پس از مدت کوتاهی بازی را کنار بگذارد.
بخش بسیار عالی و بی نقض بازی ، بخش بخش گرافیکی بازی بود. از نظر گرافیک تکنیکی ، مدل پردازی ها و نور پردازی های حرفه ای در بازی شاهد بودیم. چهره ها تکسچر های عالی داشتند و هیچ چیی توی ذوق انسان نمی زد. بخش گرافیک هنری هم بسیار عالی کار شده بود. در حین نبرد رده های فانتزی و زیبا از کرکتر ها به جای می ماند و طراحی محیط به نحو احسنت روی چشم بازی باز تاثیر می گذاشت.

بخش دوم داستان بازی در مُد Libra of Souls روایت می‌شود. در این بخش شما در ابتدا یک کاراکتر به دلخواه خود می‌سازید و سپس باید او را در مسیر داستان بازی هدایت کنید. داستان این قسمت از بازی پس از اتمام وقایع داستان اصلی بازی آغاز می‌شود، کاراکتر اصلی شما درگیر طلسمی می‌شود که جان او را به خطر می‌اندازد، در همین زمان فردی به نام Azwel قصد دارد با احیای دو شمشیر افسانه‌ای دنیای بازی، احاطه جهان را برعهده‌ بگیرد. در سوی دیگر داستان جوانی به نام GrØh که رئیس سازمانی به نام Aval است قصد دارد که هر طور شده جلوی نقشه شوم Azwel را بگیرد. شخصیت اصلی که کاراکتر شماست در نهایت باید تصمیم بگیرد که با کدام یکی از این گروه‌ها همکاری کند و داستان را به چه سمتی پیش ببرد.

موسیقی هر عنوان مبارزه ای، با توجه به تم بازی فرق می کند. موسیقی Soul Calibur IV هم با توجه به تم ماجرایی بازی ساخته شده و معمولاً فکر می کنید که مشغول انجام یک بازی نقش آفرینی هستید. همچنین، با توجه به نقشه ی بازی، موسیقی نیز عوض می شود و برای مثال در یک نقشه ی صحرایی، تم شرقی پخش می شود. در کل چیزی برای ایراد گرفتن در این بخش وجود ندارد و موسیقی نیز مانند سایر بخش های این بازی بسیار خوب کار شده است.

واکنــــــش شمــا چیــــست ؟!
خنده دار
0%
واقعا ؟!!!
0%
ناراحت
0%
عصبانی
0%
ایول عالــــی بود
200%
جالــبه
200%

یک نظر بدهید

Infinite Blog
 
8.2
87.0

 
9.2
8.9

 
8.5
87.0

 
8.8
84.0

 
9.0

 
8.4

 
8.4
9.1

 
8.7
8.6

 
9.6
5.8

 
9.2
10

بارگزاری بیشتر
پایان خط!
پریسا بهرامی