نقد و بررسی بازی Mega Man 11

توسط پریسا بهرامی در اکتبر 2, 2018
مروری کلی
Item Reviewed

Mega Man 11

Author
عنوان

Mega Man 11

پلتفرم

PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows

سازنده

Capcom

ناشر

Capcom

تاریخ انتشار

October 2, 2018

سبک

Action game, Platform game

نکات مثبت

- مکانیزم جذاب دابل گیر
- دارا بودن درجه سختی‌های مختلف
- موسیقی گوش‌نواز با حال و هوای آثار ۸بیتی
- بازگشت مجموعه به ریشه‌های اصلی
- گرافیک مناسب و طراحی زیبای کاراکترها

نکات منفی

- صداگذاری نه‌چندان خوب باس‌ها
- نادیده گرفته شدن برخی مکانیزم‌های مهم بازی در درجات سختی پایین

امتیاز
نمره نویسنده
نمره کاربران
از اینجا نمره بدهید
امتیاز
9.0
گرافیک
9.5
داستان
9.5
گیم پلی
9.0
9.9
صدا گزاری
9.0
10
جزئیات

بازی Mega Man 11 همزمان که به ریشه‌های اصلی مجموعه مگامن متعهد شده است، با مکانیزم بسیار جذاب «دابل گیر» یک روند سرگرم‌کننده با افزودن ربات‌های تازه، در دسترس طرفداران قرار داده است. درجه سختی‌های تازه نه تنها بازیکنان جدید را برای انجام این بازی مشتاق می‌کنند، بلکه از سوی دیگر به طرفداران کارکشته این مجموعه اجازه می‌دهند که سرانجام پس از چندین سال، باری دیگر طعم شیرین دشواری آن را بچشند. این اثر با داشتن گرافیک مدرن و موسیقی گوش‌نواز قصد دارد شما را به دوران قدیمی مگامن برگرداند.

9.2
امتیاز کل
10
امتیاز کاربر
شما به این نمره داده اید

چه از بازیکنان کارکشته مگامن باشید چه خیر، می‌دانید که از این بازی به عنوان یکی از دشوارترین آثار اکشن پلتفرمر یاد می‌شود. کمپانی کپکام برای آنکه بتواند بازیکنان بیشتری را به این مجموعه دعوت کند، چهار نوع درجه سختی را با توجه به سطوح مختلف مهارت در این بازی گنجانده است. گفتنی است که ویژگی‌های درجه‌های سختی یاد شده تنها به میزان آسیب‌ها خلاصه نمی‌شود و با تاثیرات بیشتری همراه است؛ به طور مثال اولین و ساده‌ترین حالت یعنی Newcomer که برای بازیکنان تازه وارد در نظر گرفته شده است، ‌Beatهای بی‌نهایتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این آیتم در واقع پرنده دوست‌داشتنی مگامن است که پس از افتادن مگامن از پلتفرم‌ها به کمک وی می‌آید. در آن سو حالت‌های بعدی یعنی Casual و Normal هم باعث می‌شوند تا در نبرد با باس‌ها کار نسبتا راحت‌تری داشته باشید. در این بین، برخی از باس‌ها را شاید بتوان در دو سطح اول درجه سختی حتی با یک بار تجربه شکست داد؛ از این رو اگر قصد دارید که طعم شیرین سختی مگامن را بچشید دو درجه سختی آخر یعنی Normal و Superhero پیشنهاد می‌شود. یکی از مواردی که در رابطه با درجه‌های سختی  آسان وجود دارد این است که احتمال می‌رود که بازیکنان در جریان آن از قابلیت‌ها یا دنده‌های خود استفاده نکنند؛ به این دلیل که شما می‌توانید برخی از موانع را به راحتی پشت سر بگذارید.

البته همانطور که در قسمت داستانی نیز اشاره شد مکانیزم Double Gear صرفا برای مگامن ساخته نشده است و دکتر وایلی هم با آن نقشه‌های خبیثانه‌ای برای دشمنش کشیده است. تمامی ربات‌های بازی مگامن که طبق سنت هشت نفر هستند، به این مکانیزم مجهز شده‌اند. البته هر دو دنده در اختیار باس‌ها نیست و هر کدام تنها یکی از دنده‌ها را در اختیار دارند که در هنگام مبارزه از آن استفاده می‌کنند. از بهترین ویژگی‌های بازی Mega Man 11 می‌توان به طراحی هنری ساده و اصلی مگامن اشاره کرد. رنگ‌های ساده آبی تیره و روشن، حس و حال دوران قدیم این مجموعه را زنده می‌کنند. در نسخه‌های پیشین با شکست دادن ربات‌های دیگر، سلاح‌های آن‌ها به شما تعلق می‌گرفت و زمانی قصد داشتید از آن‌ها استفاده کنید رنگ لباس شما نیز تغییر پیدا می‌کرد. حال سازندگان نه تنها رنگ لباس را تغییر داده‌اند، بلکه در آن سو با پیاده‌سازی یک طراحی ساده، المان‌های کوچکی به طراحی لباس مگامن اضافه کرده‌اند. این موضوع در هنگام استفاده از سلاح‌ها جلوه بسیار جذابی به این کاراکتر می‌بخشد.

حال پس از چندین سال، دکتر وایلی باری دیگر به سراغ این سیستم رفته است تا بتواند انتقامش را بگیرد و به هدف پلید خود یعنی قدرت بخشیدن به ربات‌ها برسد. دکتر وایت استفاده از این چرخ‌دنده‌ها را کاری بسیار خطرناک می‌داند، اما در آن سو مگامن از جان خود می‌گذرد و به دکتر می‌گوید که از نظرش تنها راه برای پایان دادن به نقشه دکتر وایلی استفاده از همین دستگاه است. از این رو دکتر نیز از نمونه‌ای که در دوران دانشگاه ساخته بود استفاده و مگامن را به آن مجهز می‌کند.

در کنار تاثیرات سیستم جدید چرخ‌دنده‌ها روی داستان بازی، Double Gear بخش مهمی از گیم پلی این بازی را نیز در برمی‌گیرد. این سیستم، در واقع دو چرخ‌دنده کوچک را به همراه یک چرخ‌دنده بزرگ زیر نوار سلامتی و قابلیت‌های مگامن تعبیه کرده است. چرخ‌دنده قرمز رنگ با نام «دنده قدرت» (Power Gear) و چرخ‌دنده آبی رنگ با نام «دنده سرعت» (Speed Gear) برای اولین بار است که در سری مگامن به نمایش گذاشته شده‌اند. همانطور که می‌توان از نام چرخ‌دنده‌ها حدس زد، مکانیزم جدید توانایی‌های خاصی به مگامن می‌بخشد و به وی اجازه می‌دهد که مدت زمان کوتاهی از آن‌ها بهره‌مند شود.

کنترل‌های بازی مگامن 11 همانند نسخه‌های پیشین بسیار روان طراحی شده است و بازیکنان با نگه داشتن دکمه پرش می‌توانند میزان پرش کاراکتر خود را تنظیم کنند. از موارد جدیدی که به کنترل‌های بازی اضافه شده است توانایی تغییر جهت مگامن در هنگام تکل کردن است که البته سازندگان جزئيات زیبایی نیز در صداگذاری و انیمیشن‌های آن ایجاد کرده‌اند.

کمپانی کپکام تنظیمات بسیار کاربردی و جدیدی را برای کنترل‌های بازی در نظر گرفته است که روی روند بازی تاثیر به‌سزایی دارند. در حالی که دکمه‌های شولدر گیم‌پد پیش‌تر برای عوض کردن سلاح‌ها استفاده می‌شدند، حال این کلید‌ها برای فعال کردن دنده‌های قرمز و آبی تنظیم شده‌اند. دکمه‌ شولدر سمت راست برای دنده سرعت و سمت چپ نیز برای فعال کردن دنده‌ قرمز در نظر گرفته شده است. سازندگان، دکمه آنالوگ سمت راست را برای انتخاب کردن هشت اسلحه تنظیم کرده‌اند که کاربران می‌توانند با هر یک از جهت‌ها اسلحه مورد نظر خود را انتخاب کنند. این موضوع به سهم خودش در سرعت بخشیدن به بازی تاثیرگذار است؛ چرا که در هنگام مبارزه و صحنه‌های شلوغ، بازیکنان پیش‌تر برای این کار بازی را متوقف و به منو مراجعه می‌کردند که سلاح مورد نظر خود را انتخاب کنند. حال بازیکنان با یکی از جهت‌های آنالوگ سمت راست سلاح مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و با فشار دادن آنالوگ نیز آن را به حالت آبی مگامن برمی‌گردانند.

در مورد باس‌ها یا همان ربات‌های اصلی نیز باید گفت که سازندگان توانسته‌اند نبرد‌های قابل قبول و چالش‌برانگیزی، هم از نظر گیم‌پلی و هم از نظر گرافیکی، برای بازیکنان به ارمغان آورند. طراحی هنری هر یک از مراحل با توجه به ربات اصلی آن استیج طراحی شده است که در انتها به باس فایت‌های هیجان‌انگیز ختم می‌شود. البته قابلیت‌هایی که شما از دشمنان به دست می‌آورید تنها به شلیک کردن خلاصه نمی‌شود. برخی از این توانایی‌ها به عنوان زره به کمک شما می‌آید؛ در حالی که در آن سو برخی حالت‌های نهاجمی به شما می‌دهد. حتی قابلیت‌هایی تله-مانند نیز در توانایی‌های باس‌ها در نظر گرفته شده است که با شکست دادن آن‌ها می‌توانید این توانایی‌ها را کسب کنید. گفتنی است که هر یک از این سلاح‌ها در حین استفاده از دنده قرمز یا همان Power Gear عملکرد متفاوتی دارد.

طراحی موانع پیش روی مگامن در مراحل مختلف به طور دقیق و با جزئيات بالا طراحی شده است؛ به طوری که در اوایل هر مرحله شاهد موانع آسان‌تر هستیم که رفته رفته تعدادشان با حضور دشمنان و تله‌ها بیشتر می‌شود. همانطور که در بالا اشاره شد، برای پشت سر گذاشتن موانع، شما باید به درستی از قابلیت‌ها و دنده‌های مگامن استفاده کنید؛ بنابراین استراتژی انتخاب استیج‌ها پیش از آغاز هر مرحله موردی است که ارزش تکرار بازی را بالا می‌برد. شما با توجه به قابلیت‌هایی که از باس‌ها به دست آورده‌اید مرحله موردنظر خود را آغاز می‌کنید که این موضوع می‌تواند کمک زیادی به کاربران و علاقه‌مندان اسپیدرانینگ کند. تنوع زیاد دشمنان در هر صفحه از مراحل شما را با روندی غیرتکراری روبه‌رو می‌کند. هوش مصنوعی برخی دشمنان نیز با توجه به رفتارها و موقعیت شما تغییر پیدا می‌کند که امری بسیار جالب به شمار می‌رود.

بازی Mega Man 11 از جلوه‌های بسیار رنگارنگ و چشم‌نوازی در بخش گرافیکی برخوردار است. پرتوهای نور درخشان و انفجارها شما را حیرت‌زده و وادارتان می‌کنند که مدام با شلیک و نابود کردن دشمنان از صحنه‌های شلوغ لذت ببرید. سازندگان حتی با اضافه کردن جزئياتی به گرافیک بازی سیستم پویایی به آن بخشیده‌اند؛ طوری که در صحنه‌ای که صفحه به طور کلی تاریک می‌شود شما با شلیک کردن می‌توانید قسمت‌هایی از محیط را که نور از آن‌ها عبور می‌کند نورانی کنید.

Verdict

i bet everyone has lots of memories with the Mega Man series, and this is a great time to coming back and restore all of those great memories that we all have, Graphics are really amazing in this version of Mega Man as it always was and also the musics and sounds are awesome, For the first time in the Mega Man series we can see double gear which’s gonna show your power gear and speed gear, there are bunch of great bosses in this version which can really entertain you, at the end, this game really does worth it’s price to buy and it’s time to play

واکنــــــش شمــا چیــــست ؟!
خنده دار
0%
واقعا ؟!!!
0%
ناراحت
0%
عصبانی
0%
ایول عالــــی بود
0%
جالــبه
0%

یک نظر بدهید

Infinite Blog
 
8.2
87.0

 
9.2
8.9

 
8.5
87.0

 
8.8
84.0

 
9.0

 
8.4

 
8.4
9.1

 
8.7
8.6

 
9.6
5.8

 
9.2
10

بارگزاری بیشتر
پایان خط!
پریسا بهرامی